Na blog

Ten, kto už niekedy kupoval nehnuteľnosť, isto vie, že každý nákup má niekoľko etáp. Ale najzaujímavejšia a najvzrušujúcejšia je určite obhliadka nehnuteľností. Tá asi najviac rozhoduje, či sa daná nehnuteľnosť stane alebo nestane vaším novým domovom.

Ale ako sa správne pripraviť na obhliadku? A na čo hlavne sa zamerať a na čo nezabudnúť? Pokúsili sme sa spísať niekoľko základných rád, ako pri obhliadke správne postupovať.

V prvom rade si pred každou obhliadkou nehnuteľnosti dobre zopakujte svoje priority a osobné kritériá. Zosumarizujte si všetky vaše požiadavky a očakávania. Na mieste sa potom sústreďte  na to, nakoľko táto nehnuteľnosť spĺňa vaše kritériá.

Nezabúdajte, že obhliadka začína už pred samotným domom. Sledujte, ako hlučná je ulica, či sa v blízkosti nenachádzajú nejaké zdroje výraznejšieho hluku – reštaurácie, obchody, električkové a železničné trate … Tiež si zistite možnosti parkovania v blízkosti. Ak máte deti, nezabudnite si zistiť, ako vyzerá okolie bytovky resp. dvor, či je tichý, čistý, či sa v blízkosti nachádzajú detské ihriská, školy, škôlky …

Dôležitou je tiež orientácia izieb na svetové strany.  Ak daná nehnuteľnosť nemá ideálnu orientáciu, dobre zvážte všetky ďalšie charakteristiky nehnuteľnosti a posúďte, či s jej orientáciou na svetové strany predsa len nedokážete žiť.

Užitočné je získať od predávajúceho informáciu o  mesačných nákladoch súvisiacich s bývaním v tejto nehnuteľnosti. Nezabudnite sa spýtať napríklad na stav rozvodov a dostupnosť internetového pripojenia.

Snažte sa vyzistiť čo najviac o histórii bytu a jeho rekonštrukcii. Sústreďte sa na možné skryté vady.  Všímajte si praskliny, ktoré sú prirodzené a ktoré nie, sledujte rohy, či niekde nie je náznak plesne alebo vlhnutia. Ak byt prešiel rekonštrukciou, všímajte si jej kvalitu. Ak ste si nie istý, či ste schopný reálne posúdiť stav nehnuteľnosti, zoberte si so sebou odborníka. Ak takého vo svojom okolí nemáte, zvážte možnosť oslovenia externého odborníka, zvlášť v prípade, že máte o danú nehnuteľnosť  vážny záujem.

V prípade strešného bytu venujte zvýšenú pozornosť  samotnej streche, ubezpečte sa, či niekde nezateká, zistite si informácie o konštrukcii  a zateplení strechy. V prípade podkrovných bytov sú často zvláštnym problémom svetelné podmienky v byte, veľakrát sa tieto byty vyznačujú menším presvetlením.

Zvláštnou kategóriou sú tiež byty v prízemí. V prípade týchto bytov sa sústreďte na ich hlučnosť, zabezpečenie a dôležité je napríklad aj to, či v bytovom dome pri rekonštrukcii došlo k zatepleniu pivnice.

Lepšiu predstavu o možnostiach využitia a zariadenia vie dať byt, ktorý je zariadený, trochu horšie je to ale v prípade holobytu. Trochu môžu pomôcť rozmery miestností, ale ostatné už zostáva hlavne na vašej predstavivosti.  Výhodou pri kúpe takéhoto bytu je, ak prešiel home stagingovou úpravou. Tá vám môže pomôcť  lepšie si predstaviť budúce využitie bytu.

Ale hlavne… Buďte dôsledný a sústreďte sa na detaily, pozorne počúvajte a nebojte sa čo najviac pýtať. A po zvážení všetkých pre a proti si nakoniec  položte otázku, či si viete predstaviť, že tento byt bude vaším novým domovom na niekoľko ďalších rokov. Prvý pocit, ktorý získate počas obhliadky, je síce ťažko merateľný, ale zároveň  veľmi dôležitý.

Koľko stojí môj byt
Získajte bezplatné profesionálne ohodnotenie Vašej nehnuteľnosti

Chcem zdarma cenovú analýzu

B.S.B.A. Matej Kucharič

Pôsobím v realitnom biznise od roku 2006. Začínal som ako realitný agent, v súčasnosti vediem tím MAGNUM Real. Rád prinášam a zavádzam novinky do portfólia našich realitných služieb. Som fanúšik a rekreačný hráč beach-volejbalu.

Diskusia

Pridaj komentár

Podobné články autora

Ako Predávať Nehnuteľnosti v Lete: 5 Užitočných Tipov

Prečítať článok

Oplatí sa investovať do nehnuteľnosti v prímorských lokalitách?

Prečítať článok