Na blog

Radovka áno, možno, neviem, nikdy…

Každý z nás niekedy sníval o vlastnom rodinnom dome. Niekto o poschodovom, iný o bungalove, o zelenom alebo ružovom, s garážou, či bez. Ale málokto vo svojich predstavách vidí ako svoj budúci domov dom v radovej zástavbe. V diskusiách na internete často vidíme negatívne komentáre, ktoré domy v radovke považujú za drahé paneláky, ktorých majitelia stúpili vedľa. Nedávno som však spoznala manželský pár s 2 malými deťmi, ktorý už niekoľko rokov býva v radovej zástavbe v Šamoríne neďaleko Bratislavy a ich názor je jednoznačný. Aj dom v radovke má svoje čaro.

„Ešte ako mladý bezdetný pár sme bývali v 2-izbovom byte na okraji Bratislavy. Avšak vedeli sme, že keď raz nebudeme sami, tých 50 m2 nám stačiť nebude. Začali sme sa teda informatívne obzerať po pozemkoch aj hotových domoch, aby sme mali prehľad o tom, čo je v ponuke v Bratislave a blízkom okolí. Videli sme rôzne ponuky, avšak ani jedna nespĺňala úplne všetky naše požiadavky – lokalitu, veľkosť, dispozíciu, siete a v neposlednom rade cenu. A vtedy sme natrafili aj na prvú radovku priamo v Bratislave, avšak hlučnejšie okolie a minizáhradka len 50 metrov štvorcových ju okamžite diskvalifikovali.“

Všetko však zmenila návšteva známych v novom rodinnom dome v Šamoríne, pri ktorej ich oslovila nová štvrť v dotyku s mestom. Zo zvedavosti si na internete pozreli cenovú úroveň a ponuku domov v tomto meste. A medzi prvými ich zaujal dom v radovej zástavbe, zabývaná skoro novostavba, s upravenou záhradou veľkou 150 m2, s vhodným dispozičným riešením a s bonusom – cenou, ktorá bola v rámci ich finančných možností. Potom ešte navštívili aj niekoľko samostatne stojacich domov, žiadny z nich ich však neoslovil tak ako táto radovka.

Ako som už spomínala v úvode, svoje rozhodnutie s odstupom času hodnotia ako správne. Dnes vo svojom dome bývajú už 5 rokov, narodili sa im tu 2 deti a sú veľmi radi, že už nebývajú v byte, ale majú vlastný kus zeme, aj keď v radovke.

A čo hovoria na bývanie v radovke a na negatívne komentáre v diskusiách? Parafrázovali názor jedného diskutujúceho na modrastrecha.sk. Výhodou radovky je radovka a výhodou samostatne stojaceho domu je samostatne stojaci dom. A naopak. Špeciálne ma však zaujímal ich pohľad na názor, že radovka je vlastne panelák, kde počujete každý pohyb suseda.

“Je pravda, že keď ide po schodoch starší človek alebo beží dieťa, počujeme dupanie. Ale určite nemáme neustále pocit, že za našou stenou býva niekto ďalší. Čo je pre nás dôležité, je dostatočná veľkosť pozemku za domom, ktorý je možné využiť rôznym spôsobom. My máme čiastočne prestrešenú terasu so sedením a grilom, záhradný domček s vínnou pivničkou, niekoľko okrasných stromov a kríkov a trávnik. Jeden sused má 10-metrový bazén a okrasnú záhradu, ďalší zase okrem terasky a hojdačiek aj úžitkovú záhradu. Každý podľa svojej chuti. Výhodou sú tiež nižšie prevádzkové náklady, ale aj menej starostí spojených s údržbou takéhoto typu nehnuteľnosti. Pozitívom našej radovky tiež je, že máme susedov v podobnom veku a podobného naturelu. Keď máte za suseda blbca, tak je dosť jedno, či je len za stenou alebo za plotom, život dokáže znepríjemniť rovnako.”

Ako dobré miesto na život hodnotia aj Šamorín. Je dostatočne veľký na to, aby tu boli všetky typy doktorov, škôl, obchodov, ale zároveň dosť malý na to, aby človek všade došiel peši a bez ruchu veľkomesta.

Ak má niekto vo výhľade možnú kúpu domu v radovke, určite by som sa toho nebála. Dôležité je, či sa vám daná nehnuteľnosť páči a či si viete predstaviť, že v nej strávite časť svojho života. A neberte vážne kritické názory v diskusiách na internete, mnohí z kritikov určite v žiadnej radovke neboli. Skúste sa porozprávať s niekým, kto v takomto type domu skutočne býva a vie vám dať informácie z prvej ruky. Ako sme to spravili my 🙂

Koľko stojí môj byt
Získajte bezplatné profesionálne ohodnotenie Vašej nehnuteľnosti

Chcem zdarma cenovú analýzu

B.S.B.A. Tatiana Kucharičová

Už 13 rokov pre mňa reality nie sú práca, ale životný štýl. Viesť a zdokonaľovať MAGNUM Real mi robí radosť. Som mama a podnikateľka, práve preto rozumiem potrebám každého klienta.

Diskusia

Pridaj komentár

Podobné články autora

Ako si vybrať investičnú nehnuteľnosť na prenájom v Bratislave

Prečítať článok

Aké je to byť realitný maklér

Prečítať článok