Na blog

Ceny nehnuteľností sa pohli

Po rokoch stagnácie cenovej úrovne nehnuteľností v Bratislave a okolí začína byť na trhu viditeľný rast cien. Tento trend sledujeme už od začiatku roku 2015 a keď porovnávame priemerné predajné ceny z leta 2014 s tohtoročnými letnými cenami, zbadáme signifikantný nárast. A nielen to.  Dnes už nie je ničím výnimočným, že sa nehnuteľnosť predá za plnú cenu, bez dodatočnej zľavy. Dokonca sa nám stalo, že kupujúci ponúkol vyššiu cenu len kvôli obavám, aby o predmetnú nehnuteľnosť neprišiel. Čo sa udialo, že tento rok sa ľady pohli a po približne 5 rokoch viac-menej stabilných cien prišla táto zmena?

Hlavným dôvodom je podľa nás súčasný stav na trhu, keď dopyt prevyšuje ponuku. To má vplyv na konečné ceny, ktoré tlačí nahor. Už sú preč časy, keď nehnuteľnosť stála v ponuke niekoľko mesiacov, aj keď mala vhodne nastavenú cenu. Tento rok platí, že ak je nehnuteľnosť kvalitná a má realisticky nastavenú cenu, predá sa do niekoľkých dní, maximálne týždňov.

A čo stojí za zvýšeným záujmom o kúpu nehnuteľností? Jednoducho by som to nazvala dobré časy. A to ako v oblasti možností financovania kúpy nehnuteľnosti, tak aj v oblasti makroekonomických parametrov na Slovensku, ktoré nás všetkých ovplyvňujú.

Potenciálni záujemcovia o kúpu bytu, domu či pozemku sa môžu tešiť z rekordne nízkych sadzieb úverov na bývanie. Lacné peniaze na finančných trhoch a konkurenčný boj bánk o klienta vyústili v doteraz najlepšie podmienky pre potenciálnych záujemcov o financovanie bývania. Potvrdením je aj rastúci objem úverov súvisiacich s nehnuteľnosťami. K 31.7.2015 banky na Slovensku evidovali ich celkový objem vo výške 18,193 mld. Eur, čo je pre zaujímavosť o 37 % viac ako ku koncu roku 2012.

Stránke dopytu po nehnuteľnostiach prajú tiež makroekonomické veličiny. Zvyšuje sa HDP, nezamestnanosť začala výraznejšie klesať, reálna mzda naopak postupne stúpa.  Zlepšujú sa tiež očakávania samotných obyvateľov do budúcnosti, takže sú odvážnejší pri rozhodovaní  o dlhodobých záväzkoch, akými sú aj úvery na bývanie.

Keďže predpokladáme, že tieto pozitívne efekty budú ešte nejaký čas pretrvávať, nepredpokladáme v najbližšom období zmenu trendu a  očakávame mierny nárast cien aj v ďalších mesiacoch.

Hl. obrázok zdroj: realityexpert.info

Koľko stojí môj byt
Získajte bezplatné profesionálne ohodnotenie Vašej nehnuteľnosti

Chcem zdarma cenovú analýzu

B.S.B.A. Tatiana Kucharičová

Už 13 rokov pre mňa reality nie sú práca, ale životný štýl. Viesť a zdokonaľovať MAGNUM Real mi robí radosť. Som mama a podnikateľka, práve preto rozumiem potrebám každého klienta.

Diskusia

Pridaj komentár

Podobné články autora

Ako si vybrať investičnú nehnuteľnosť na prenájom v Bratislave

Prečítať článok

Aké je to byť realitný maklér

Prečítať článok