Na blog

Pán svojho času – realitný agent

V poslednej dobe si stále častejšie okolo seba všímam ľudí, ktorí nie sú úplne spokojní so svojou prácou. Veľa z nich sa vo svojej práci cíti neslobodne a zdá sa im, že v práci trávia príliš mnoho času. Povolanie realitného makléra zostáva jedným z mála, pri ktorých stále zostávate pánom svojho času. Vyžaduje si však silnú vôľu a motiváciu. Realitná práca si jednoducho pýta človeka, ktorý má sebadisciplínu, schopnosť zabrať, keď treba a vie, čo je zodpovednosť k vlastnej práci.  Odmenou za to mu bude možnosť prispôsobiť si ju viac svojim potrebám a cítiť sa slobodnejšie ako v iných profesiách.

V oblasti ľudských zdrojov je v súčasnosti veľmi obľúbenou témou work-life balance. Dovolím si povedať, že v našej realitnej kancelárii sa tento prístup snažíme uplatňovať už dlhšie. Zladiť pracovný a osobný život je pre nás jednoducho dôležité. Ale je tiež pravda, že tento prístup je možný aj vďaka špecifikám práce v tomto obore. Profesia realitného makléra je vďaka svojej flexibilite a rôznorodosti pre  mňa cestou k spokojnejšiemu životu.

V realitnej kancelárii vám pravdepodobne nikto nebude presne merať čas strávený v práci. Teda aspoň my to nerobíme. Nutná prítomnosť v kancelárii sa však medzi realitkami dosť líši. Sú kancelárie, ktoré vyžadujú prítomnosť všetkých zamestnaných maklérov v určitých konkrétnych hodinách a sú kancelárie, v ktorých sa spoločný čas pre všetkých obmedzuje len na nevyhnutné minimum, napríklad spoločné porady. Dôležitá je samozrejme aj seniorita konkrétneho agenta a jeho pracovná história. Človek, ktorý je overený a má výsledky, bude mať pravdepodobne výrazne voľnejší režim ako nový človek v agentúre. Zvláštnou kategóriou sú nováčikovia v odbore, ktorým sa priamo odporúča stráviť veľkú časť dňa v kancelárii, kde sa toho dozvedia a priučia najviac.

Ale pozor, voľnejší pracovný režim  automaticky neznamená, že realitný maklér pracuje menej. Len umožňuje rozložiť si prácu flexibilnejšie v priebehu dňa, čiže si popri nej môže vybaviť napríklad povinnosti s dieťaťom, alebo stráviť obedom  kľudne aj hodinu. Preto je tento typ práce je veľmi vhodný napríklad pre matky s deťmi. Keďže som tiež matkou,  skutočne si neviem predstaviť  inú prácu, pri ktorej by som tak dobre vedela zladiť  svoju profesiu a starostlivosť o dieťa. Tiež je úžasný pre ľudí, ktorí jednoducho nemajú radi každodennú rutinu,  ľudí, ktorí sú radi v pohybe, v teréne a ktorí radi striedajú denný rytmus. Lebo v našej profesii musíte byť prispôsobivý a veľakrát priebežne meniť svoj harmonogram plánom klientov.

Nie každý si to myslí, ale podľa mňa je jednoznačnou výhodou, že v kancelárii väčšinou nie sú realitní agenti zamestnancami na bežný pracovný pomer. Agenti sú zväčša viazaní mandátnou zmluvou alebo zmluvou o spolupráci, na živnostenský list.  Čo so sebou prináša rôzne plusy a mínusy. Veľkým plusom je z pohľadu slobody v tomto povolaní napríklad čerpanie dovolenky. Dovolenku si jednoducho vyberiete, keď potrebujete. Odpadá štandardné komplikované plánovanie dovolenky, bežné vo veľkých spoločnostiach. Letná sezóna v našej branži môže byť tým pádom obzvlášť príjemná. Keďže je to obdobie, kedy v realitách vládne tak trochu uhorková sezóna, realitní profesionáli môžu trochu ubrať z tempa a užiť si ho.  Vychutnať si dovolenku, stráviť viac času so svojimi deťmi alebo pri svojich koníčkoch.

Odvrátenou  stranou voľnejšieho pracovného režimu  je však nutnosť pracovať často aj mimo štandardného pracovného času. Jednoducho, ak klient nemá možnosť stretnutia v inom termíne, je nutné sa mu prispôsobiť. Tiež sa musíte pripraviť na to, že pracovné telefonáty sa stanú súčasťou vašich večerov a víkendov, teda času, ktorý je pri iných povolaniach len váš. Byť stále na príjme k tejto profesii jednoducho patrí. Ale odmenou za to môže byť pocit väčšej slobody a lepšieho zladenia osobného a pracovného života.

Koľko stojí môj byt
Získajte bezplatné profesionálne ohodnotenie Vašej nehnuteľnosti

Chcem zdarma cenovú analýzu

B.S.B.A. Tatiana Kucharičová

Už 13 rokov pre mňa reality nie sú práca, ale životný štýl. Viesť a zdokonaľovať MAGNUM Real mi robí radosť. Som mama a podnikateľka, práve preto rozumiem potrebám každého klienta.

Diskusia

Pridaj komentár

Podobné články autora

Ako si vybrať investičnú nehnuteľnosť na prenájom v Bratislave

Prečítať článok

Aké je to byť realitný maklér

Prečítať článok