Na blog

Je už správny čas na predaj?

V súčasnosti zažívame na realitnom trhu  obdobie, ktoré sme naposledy mohli sledovať v rokoch 2007 až 2009. Po období stagnácie cien a len veľmi opatrného rastu prichádza od minulého roku opäť k výraznejšiemu nárastu cien,  v tomto roku možno až skokovému. Od  polovice minulého roku teda môžeme realitný trh na Slovensku označiť termínom – trh predávajúceho. Čo to znamená? Veľmi zjednodušene to, že predávajúci je ten, kto má v súčasnosti v rukách lepšie karty. Zároveň sa na trhu stupňuje aktivita rôznych developerov, či už v rámci nových alebo v minulosti dočasne pozastavených projektov. Špeciálne u nás v Bratislave je situácia vypuklá a v priebehu posledného roku ceny narástli približne o 10 až 15 %.

Hlavným dôvodom sú určite rekordne nízke úroky z hypotekárnych úverov. Tieto sa pravdepodobne ešte určitý čas udržia na súčasnej úrovni. Otázkou zostáva, čo bude pre trh znamenať návrat k normálu, teda k vyšším úrokovým sadzbám hypoúverov. Či bude nasledovať stabilizácia alebo prepad cien, ako sme mohli sledovať pri poslednom krízovom období. Aký bude ďalší vývoj cien v dlhšom časovom horizonte sa teda určuje len veľmi ťažko. Existujú však prvé náznaky a reakcie ako zo strany našich realitných kolegov, tak aj zo strany NBS, ktorí zhodne vyjadrujú svoje obavy z možného prehrievania trhu.

Každopádne zatiaľ stále pretrváva situácia, že trh je nastavený v prospech predávajúceho. Keďže záujem o kúpu prevyšuje ponuku nehnuteľností, podarí sa väčšinu bytov predať vo veľmi krátkom čase a v zaujímavých predajných cenách. Výnimku tvoria len byty v menej atraktívnych lokalitách, s nevhodnou dispozíciou či neželanou komplikáciou pri predaji. Avšak „realitnými ležiakmi“ sa dnes stávajú aj byty s nesprávne nastavenou cenou.

Pre tých, ktorí zvažujú možný predaj svojej nehnuteľnosti, ponúkame v našej realitnej kancelárii jedinečnú  službu. Pre svojich klientov bezplatne urobíme cenovú analýzu nehnuteľnosti a pomôžeme správne určiť predajnú cenu. Tá by mala odrážať nielen prianie súčasného majiteľa, parametre nehnuteľnosti a ich atraktivitu medzi kupujúcimi, ale zohľadniť aj ceny podobných nehnuteľností v danej lokalite. A v tejto otázke sa môžete spoľahnúť na naše dlhoročné skúsenosti s predajom nehnuteľností. Naša služba môže byť zvlášť užitočná pre tých, ktorí váhajú či už nastal ten správny čas predať a  určenie pravdepodobnej realizačnej ceny im môže pomôcť správne sa rozhodnúť.

Ak teda uvažujete o predaji svojho domu či bytu, obráťte sa na nás. Okrem vyššie spomenutej cenovej analýzy a správneho nastavenia predajnej ceny vám v súčasnosti pri predaji nehnuteľnosti cez našu kanceláriu poskytneme zdarma aj Homestaging vašej nehnuteľnosti. Využitie tejto unikátnej služby pomáha rýchlejšiemu predaju nehnuteľností a  často umožňuje dosiahnuť aj vyššiu realizačnú cenu.

Koľko stojí môj byt
Získajte bezplatné profesionálne ohodnotenie Vašej nehnuteľnosti

Chcem zdarma cenovú analýzu

B.S.B.A. Matej Kucharič

Pôsobím v realitnom biznise od roku 2006. Začínal som ako realitný agent, v súčasnosti vediem tím MAGNUM Real. Rád prinášam a zavádzam novinky do portfólia našich realitných služieb. Som fanúšik a rekreačný hráč beach-volejbalu.

Diskusia

Pridaj komentár

Podobné články autora

Ako Predávať Nehnuteľnosti v Lete: 5 Užitočných Tipov

Prečítať článok

Oplatí sa investovať do nehnuteľnosti v prímorských lokalitách?

Prečítať článok