Na blog

Kúpiť nehnuteľnosť teraz alebo ešte počkat ?

Dobrá otázka, ktorú rieši takmer každý pred dôležitým rozhodnutím, akým kúpa nehnuteľnosti určite je. Aktuálne sú ceny na realitnom trhu stabilizované.Ak riešite bývanie práve teraz, tak určite viete, že financovanie nového bývania prostredníctvom hypotekárneho úveru má historicky najnižšie úroky. Čo významne podporuje dopyt po nehnuteľnostiach.

Predstavte si situáciu, že úroky na úveroch sa začnú zvyšovať ako v príklade A a B o 0,5 % a 1 %. Zároveň kúpna cena bude nižšia o 5 a 10 %. Rozdiely na splátkach oproti súčasnému stavu budú mierne vyššie.

Variant C prezentuje príklad, kde sa zvýši kúpna cena o 5 %. Úrok je nezmenený. Výsledné splátky za hypotéku sú najvyššie oproti súčasným hodnotám.

Vrátim sa k mojej základnej otázke, kúpiť teraz alebo čakať? Ktorá situácia je pre náš trh pravdepodobnejšia že blízkej budúcnosti nastane?

Môj názor je že, väčší záujem o kúpu bývania, sa môže premietnuť do vyššej kúpnej ceny. Čo bude pre nás znamenať, že nové bývanie nás bude stáť viac, aj za predpokladu zachovania aktuálnych úrokových sadzieb.

To znamená, že na kúpu nehnuteľnosti je teraz vhodný čas.

Poz: Výpočet splátky hypotekárneho úveru: 90 % – úver, 10 % – vlastné prostriedky, priemerná úroková sadzba bez príspevkov: 2,6 %

Koľko stojí môj byt
Získajte bezplatné profesionálne ohodnotenie Vašej nehnuteľnosti

Chcem zdarma cenovú analýzu

B.S.B.A. Matej Kucharič

Pôsobím v realitnom biznise od roku 2006. Začínal som ako realitný agent, v súčasnosti vediem tím MAGNUM Real. Rád prinášam a zavádzam novinky do portfólia našich realitných služieb. Som fanúšik a rekreačný hráč beach-volejbalu.

Diskusia

Pridaj komentár

Podobné články autora

Oplatí sa investovať do nehnuteľnosti v prímorských lokalitách?

Prečítať článok

Ako nájsť najlepšieho realitného makléra v Bratislave: Kľúčové faktory pri výbere profesionála

Prečítať článok