Na blog

Platiť hypotéku a bývať v podnájme? Prečo nie.

Možno nadpis niektorých z vás trochu prekvapí, ale aj takáto situácia môže nastať. A nie vždy je nevýhodná.

Je to možno nie najbežnejší prípad, ale  vyskytuje sa čoraz častejšie.  Investovanie do bytu dnes totižto môže byť vhodné aj pre niekoho, kto ešte byt nemá a ani nechce meniť svoj status „podnájomníka“. Dnešná doba nízkych úrokových sadzieb otvára nové možnosti a nové perspektívy investovania.

Záujemcovia o byt v takejto situácii majú často rôzne motivácie, prečo ju takto riešiť. Často cestujú a na Slovensku (v Bratislave, v rodnom meste) nepotrebujú stály byt. Iných zase kariéra môže prinútiť v blízkej budúcnosti meniť pôsobisko. Alebo im jednoducho v súčasnosti vyhovuje bývanie v špecifickej lokalite, napríklad centre mesta, ale byt pre svoju budúcu rodinu by chceli na kľudnejšom mieste.

Najdôležitejšiu úlohu však vo väčšine prípadov zohráva otázka finančnej výhodnosti. Ľudia  chcú využiť dnešnú situáciu na realitnom a hypotekárnom trhu, aj keď zatiaľ sa ešte nerozhodli definitívne usadiť. Toto riešenie má viacero výhod:

  • Šetríte finančné prostriedky, vytvárate rezervy.
  • Nie ste tak pevne viazaný na jedno miesto, ostávate flexibilný.
  • Máte väčšiu nezávislosť a slobodu.

Toto riešenie je vhodným kompromisom, keď sa človek  snaží skĺbiť požiadavky na aktuálne vlastné bývanie, ale aj potenciálne investovať do nehnuteľnosti.

Logika celej situácie je jasná. Kúpiť a prenajať byty sa oplatí hlavne v Bratislave a väčších mestách, prípadne na dedinách v ich blízkom okolí. Tu dokáže príjem od nájomníkov pokryť mesačnú splátku hypotéky aj s nákladmi za energie. V ideálnom prípade dokonca zostane aj menšia hotovosť, napríklad na vykrytie časti ceny bývania v prenájme. Investorovi do nehnuteľnosti po splatení úveru navyše ostane hodnotný byt, ktorý môže následne predať, ďalej prenajímať alebo sa doň sám nasťahovať.

Na druhej strane rovnice však existujú aj riziká.

Prvým je riziko zvýšenia sadzieb hypotekárnych úverov, ktoré sú v súčasnosti extrémne nízke. Ich výrazný nárast však nie je v strednodobom horizonte (3 až 5 rokov) veľmi pravdepodobný.

Druhým výrazným rizikom je skutočnosť, že do budúcnosti bude zvyšujúce sa množstvo prenajímaných nehnuteľností stále viac tlačiť na ceny prenájmov. To môže znamenať, že ceny prenájmov nemusia len stúpať a tiež to, že v budúcnosti nemusí byť také ľahké nájsť nájomcu. Odhady hovoria, že už v súčasnosti sa kupuje približne tretina bytov ako investícia a  väčšina z týchto bytov sa objaví  na strane ponuky nájmov. V Bratislave napríklad cena nájomného už niekoľko rokov stagnuje.

Posledným veľkým rizikom spojeným s kalkuláciou výhodnosti sú doplnkové náklady spojené s takýmto bytom. Rôzne pravidelné opravy (opotrebenie v prenajímaných bytoch je rýchlejšie), častejšie maľovky a po určitom čase, približne 15 -20 rokoch si prenajímaný byt určite vyžiada výraznejšie opravy možno až rekonštrukciu.

Napriek týmto rizikám vám prenájom nehnuteľnosti stále môže zhodnocovať peniaze na úrovni približne 3 percentá ročne. K tomu je možné ešte prirátať predpoklad nárastu hodnoty nehnuteľností do budúcnosti. Avšak tu bude s určitosťou zohrávať rolu hlavne lokalita, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza.

Takže aká je moja rada? Ak bývate v podnájme a ste spokojný, ale máte dostatok prostriedkov alebo prístup k výhodnej hypotéke na kúpu nehnuteľnosti, choďte do toho. V našej realitnej kancelárii vám urobíme prieskum realitného trhu a pomôžeme zrealizovať túto transakciu tak, aby vaše výnosy boli vyššie ako náklady.

Koľko stojí môj byt
Získajte bezplatné profesionálne ohodnotenie Vašej nehnuteľnosti

Chcem zdarma cenovú analýzu

B.S.B.A. Matej Kucharič

Pôsobím v realitnom biznise od roku 2006. Začínal som ako realitný agent, v súčasnosti vediem tím MAGNUM Real. Rád prinášam a zavádzam novinky do portfólia našich realitných služieb. Som fanúšik a rekreačný hráč beach-volejbalu.

Diskusia

Pridaj komentár

Podobné články autora

Ako nájsť najlepšieho realitného makléra v Bratislave: Kľúčové faktory pri výbere profesionála

Prečítať článok

3 tipy ako zvýšiť hodnotu vašej nehnuteľnosti

Prečítať článok