Časy, kedy mladí ľudia bývajú u svojich rodičov až do svadby a následne vo svojom novomanželskom byte alebo dome strávia celý život, sú už dávno za nami. Dnes už nie je ničím výnimočným, keď človek pred trvalým usadením sa zmení niekoľko prenájmov. A keď už sa rozhodne investovať do vlastného bývania a je napríklad stále single, málokedy vyberá bývanie s ohľadom na vzdialenejšiu budúcnosť. Nové bývanie tak nemusí byť ideálne aj po založení rodiny, zmene pracoviska, … Jednoducho aj zmena bydliska sa stala udalosťou, ktorú riešime niekoľkokrát v živote.
A keďže málokto z nás dokáže kúpu nehnuteľnosti financovať v hotovosti, špeciálne pri kúpe tej druhej, tretej, stojíme pred otázkou, ako všetko skoordinovať tak, aby sme vedeli predajom starej nehnuteľnosti financovať kúpu novej. Na druhej strane ak aj ako kupujúci máme dostatočnú hotovosť alebo úver, môže naše vyhliadnuté bývanie vlastniť človek, ktorý svoju nehnuteľnosť bude potrebovať obývať ešte nejaký čas po jej predaji a dá to ako podmienku uzavretia predajno-kúpnej zmluvy.
Ak ste v takejto situácii, či už ako predajca alebo kupujúci, prečítajte si niekoľko rád, ako to zariadiť tak, aby bol vlk sýty aj ovca celá ☺
Dohodnite si presný termín odovzdania nehnuteľnosti.
Štandardom pri predaji nehnuteľnosti je uvoľniť ju pre nového majiteľa do 30 dní od zaplatenia celej kúpnej ceny na účet predávajúceho.
Pokiaľ je byt neobývaný a prázdny, prevzatie nastane hneď po prevedení predmetnej čiastky za predaj.
Ale pokiaľ predávajúci potrebuje byt využívať dlhšie ako je 30 dní po uhradení kúpnej ceny, mal by to potenciálnym záujemcom povedať už pri prvej obhliadke. Nie je však nevyhnutné uvádzať to do inzerátu k predaju nehnuteľnosti, takéto informácie sa lepšie vysvetľujú pri osobnom stretnutí. Avšak nečakajte s tým až do podpisu zmluvy, to by kupujúci mohol považovať za neseriózne jednanie a mohol by mať obavy, či ste si ešte v skrini nenechali nejakého ďalšieho kostlivca na záver.
Stanovte si primeranú odplatu za obdobie, počas ktorého bude v nehnuteľnosti už vo vlastníctve kupujúceho bývať predávajúci.
Pokiaľ je to obdobie krátke (niekoľko týždňov) a kupujúci nemá zvýšené náklady s držbou nehnuteľnosti, v ktorej nebýva, predávajúci môže platiť len poplatky spojené s jej užívaním – prepis všetkých dodávateľov energií a služieb si v tomto prípade nechajte až na čas, kedy predávajúci definitívne uvoľní nehnuteľnosť. Tak sa vyhnete komplikáciám s prípadným výmahaním nedoplatkov alebo naopak preplatkov.
Ak kupujúci počas obdobia, kým predávajúci uvoľní nehnuteľnosť, už na ňu musí platiť hypotéku a možno aj prenájom v ďalšej nehnuteľnosti, je na mieste žiadať nájomné v trhovej výške.
Nezabudnite však v oboch prípadoch uzatvoriť nájomnú zmluvu, kde bude uvedená nielen doba skončenia nájmu a nájomná odplata, ale aj stav nehnuteľnosti v čase prevodu vlastníctva.
Všetky dohodnuté skutočnosti zahrňte aj do predajno-kúpnej zmluvy.
Ak ste sa ocitli v takejto situácii, držím palce, aby vám aj takáto zmena nehnuteľnosti vyšla na výbornú. A ak pri nej potrebujete pomoc, obráťte sa na nás. S našimi klientmi sme riešili množstvo podobných situácií a vždy sme našli riešenie, ktoré vyhovovalo obom stranám.
Matej Kucharič
Zdroj Hl.obrázok – wgcoaching.com