Na blog

Je Home staging panským vrtochom?

Nemyslím. A potvrdia to aj tí, ktorým pomohol predať či prenajať ich nehnuteľnosť rýchlejšie a za cenu, ktorú očakávali. V diskusiách k článkom o Home stagingu či interiérovom dizajne však mnohí ľudia spochybňujú význam týchto služieb pre bežného človeka. Som presvedčená, že nemajú pravdu. Prečo?

Tu je môj pohľad na výhrady, ktoré sa spomínajú najčastejšie.

  1. Home staging urobí očakávania kupujúceho nereálnymi po tom, ako pri obhliadke uvidí skutočný stav bytu alebo domu.

Veľký omyl. Home staging nie je retušovanie vo Photoshope, ale je to reálna ukážka toho, ako dobre sa dá využiť ten ktorý priestor. Nezakrývam na fotkách napríklad úzku vstupnú chodbu, ale na mieste ju upravím tak, aby fotka ukázala, ako dobre sa dá aj taká úzka chodba využiť. Ľudia tak či tak nekupujú nehnuteľnosti aj s vybavením, preto ani neočakávajú, že tie priestory budú vyzerať rovnako aj po uvoľnení bytu. Ale vďaka Home stagingu si vedia predstaviť, ako dobre môžu vyzerať a často sa aj inšpirujú, ako si to svoje nové bývanie zariadiť.

  1. Home staging je drahý špás, môžu ho využiť len bohatí ľudia vo veľkých mestách.

Home staging je taký drahý, aký drahý je váš čas. A Home staging nie je len pomenovanie platenej služby, je to prístup k úprave bývania. K takej úprave, aby sa v ňom nielen príjemne bývalo, ale zároveň aby aj príjemne vizuálne pôsobilo. Ak má predávajúci čas naštudovať si na internete, v časopisoch o bývaní, či katalógoch s nábytkom, aká úprava a nafotenie interiéru sú atraktívne pre kupujúcich, môže to urobiť podobne aj vo svojom byte. Ale veľa ľudí ten čas nemá, alebo ho chce venovať dôležitejším veciam, ako úprave bytu pred jeho predajom. Preto zavolajú napríklad v Bratislave mne a využijú môj sklad plný interiérových doplnkov a moje skúsenosti, ktoré ich privedú k predaju nehnuteľnosti podľa ich predstáv.

  1. Pri kúpe nehnuteľnosti ma nezaujímajú fotky, ale fakty – metráž, technický stav, orientácia na svetové strany,…

Áno, skúseného človeka, ktorý videl veľa typov nehnuteľností, pozná možnosti rôznych typov dispozícií, má predstavivosť a cit pre interiérový dizajn, fotky naozaj nemusia zaujímať. Ale povedzme si úprimne, koľko takýchto kupujúcich dnes surfuje po inzertných portáloch. Nie sú to tisíce. Všetci ostatní potrebujú aspoň očami ohmatať jednotlivé miestnosti v nehnuteľnosti, aby si vedeli predstaviť, či je vôbec pre nich vhodná.

  1. Fotky nehnuteľnosti stačí dobre orezať, farebne upraviť, aby neboli šedivé, prípadne zosvetliť, aby nepôsobili tmavo. Takáto fotogaléria je k inzerátu postačujúca.

Môže byť postačujúca, ale nemusí byť dostatočne lákavá. Podľa mojich skúseností kupujúcich zaujme napríklad v kuchyni viac prázdna linka s jedným kvetom ako zástup, síce rovný, ale stále zástup kuchynských pomocníkov. Ak si hovoríte, že to je malina, to dokáže každý, máte pravdu. Ale pozrite sa na fotky pri inzerovaných nehnuteľnostiach, akú sondu do svojich domácností ponúkajú niektorí predávajúci. Pravdepodobne nemali chuť a čas s tým niečo pred prezentáciou nehnuteľnosti v inzercii spraviť.

Pre toto všetko som presvedčená, že Home staging nie je panským vrtochom a má svoje miesto nielen vo veľkých mestách.

Koľko stojí môj byt
Získajte bezplatné profesionálne ohodnotenie Vašej nehnuteľnosti

Chcem zdarma cenovú analýzu

B.S.B.A. Tatiana Kucharičová

Už 13 rokov pre mňa reality nie sú práca, ale životný štýl. Viesť a zdokonaľovať MAGNUM Real mi robí radosť. Som mama a podnikateľka, práve preto rozumiem potrebám každého klienta.

Diskusia

Pridaj komentár

Podobné články autora

Ako si vybrať investičnú nehnuteľnosť na prenájom v Bratislave

Prečítať článok

Aké je to byť realitný maklér

Prečítať článok