Uprednostnili by ste pri kúpe novej starej nehnuteľnosti pôvodný stav alebo aspoň čiastočnú rekonštrukciu? Ak preferujete tú druhú možnosť, teda aspoň čiastočnú rekonštrukciu, možno pri hľadaní tej pravej narazíte na tzv. točku. Tak na realitnom trhu nazývame nehnuteľnosť, spravidla v pôvodnom stave, ktorú nový majiteľ kúpi s cieľom ju zrekonštruovať a následne so ziskom predať.
Nie je na tom nič neobvyklé, ani nekalé, pre veľa zákazníkov môže byť práve tento typ nehnuteľnosti zaujímavý. Začiatok bývania v „točke“ je totižto jednoduchší a hlavne rýchlejší ako v tej v pôvodnom stave, lebo vám odpadajú všetky povinnosti ohľadom plánovania rekonštrukcie, vybavovania prípadných povolení, zháňania remeselníkov, výberu materiálu, zariadenia…
Aby ste sa však vyhli sklamaniu alebo nechceným problémom, keď natrafíte na takúto nehnuteľnosť, zaujímajte sa nasledovné veci:
- Dispozícia nehnuteľnosti
- Pri niektorých typoch bytov je možné pár šikovnými ťahmi murára zväčšiť využiteľnú obytnú plochu, napr. zobytnením väčších komôr, či zmeniť využitie jednotlivých miestností.
- Preverte si pri obhliadke, či je dispozícia pôvodná alebo upravená. V prípade tej druhej alternatívy žiadajte dokumentáciu k stavebným úpravám, predovšetkým pri zásahoch do nosných stien, vodoinštalácií a ďalších dôležitých parametrov.
- Inštalácie
- Pri celkových rekonštrukciách domov, bytov, najmä tých skôr postavených, investori nielen vymaľujú a položia novú podlahu, ale menia aj elektroinštalácie a vodoinštalácie.
- Ak natrafíte na takýto byt, vypýtajte si ich plán, prípadne aj fotodokumentáciu umiestnenia, ktorú zodpovední majstri zvyknú urobiť pre prípadné budúce zásahy do stien a podláh.
- Pôvodný stav
- Fotografie nehnuteľnosti v pôvodnom stave vám môžu naznačiť, kde môžete čakať prípadného kostlivca v skrini – zatečené, či prasknuté steny,…
- Keď sa stretnete s týmito závadami, zistite si použitý materiál a postup opravy, aby ste vedeli zhodnotiť ich kvalitu a trvanlivosť.
- Štýl rekonštrukcie
- Momentálne sa robia kompletné rekonštrukcie vrátane vyššie spomenutej výmeny rozvodov, podláh, sanity, obkladov, či kuchynskej linky. V takom prípade sú tieto úpravy zväčša v neutrálnom štýle, ktorý osloví väčší počet potenciálnych záujemcov.
- Niektorí investori však nechávajú byty v stave holobytu, rovnako ako je to pri kúpe novej nehnuteľnosti, aby zvýšili pravdepodobnosť, že si byt rýchlo nájde nového majiteľa. Ak je byt v stave holobytu, zistite si, či investor neponúka možnosť dokončenia nehnuteľnosti za istú odplatu, čím si ušetríte veľa času a starostí. Skúsený investor to dokáže spraviť za oveľa kratší čas a pravdepodobne aj cenu.
- Spotrebiče
- Kuchyňa – ak nie je v kuchynskej linke zabudovaná umývačka riadu, zistite si rozvody vody, elektriny za kuchynskou linkou, aby ste v prípade inštalácie umývačku nenarazili na zbytočné komplikácie
- Kúpeľňa – spýtajte sa na plánovanú šírku a umiestnenie práčky a prívodu vody a odpadu
- Cena
- Hodnota „točky“ nie je len súčtom pôvodnej ceny nehnuteľnosti a materiálu použitého na rekonštrukciu.
- Primeraný zisk je odplatou za ušetrený čas a energiu na jej realizáciu. Podľa našej skúsenosti sa cena pôvodnej nehnuteľnosti zvýši cca o 10 % po zarátaní nákladov na rekonštrukciu aj zisku.
Vo všeobecnosti môžem povedať, že ak je „točka“ dobre urobená a je v neutrálnom štýle, väčšinou sa predá do 2 mesiacov od zverejnenia ponuky. Ak si myslíte, že jej cena je nadhodnotená, skúste zjednávať rovnako ako pri starom byte, predávajúci musia byť pripravení pustiť nejaké %.
Takže ak budete mať dočinenia s točkou, nemajte predsudky. Zvážte vaše preferencie a overte si kvalitu rekonštrukcie. A ak vás nehnuteľnosť osloví, neváhajte a užívajte si rýchle a dobré bývanie.