Na blog

Prečo netestovať realitný trh svojou cenou

Keď chcete predať svoju nehnuteľnosť, vaším cieľom je urobiť to za čo najvyššiu cenu. Človeka láka nadsadiť cenu, veď dom sa dá predať len raz, tak prečo nie za nadpriemernú cenu, nie? Realistická cenová stratégia však môže byť pri predaji domu tou najosožnejšou a najziskovejšou.

Prečo teda neodporúčam testovať trh nadhodnotenou cenou? Keď svoju cenu prestrelíte, nahráte tak susedom, ktorí ponúkajú svoje nehnuteľnosti za reálnejšie ceny. Kupujúci majú totiž dobre naštudované, za akú cenu a v akom stave sú v ponuke nehnuteľnosti vo vašej oblasti. A tiež dobre vedia, koľko si môžu dovoliť zaplatiť za nové bývanie. Do realitného vyhľadávača teda zadajú cenu maximálne o 5-10,000 Eur vyššiu, ako sú ich možnosti. Takže ak cenu priveľmi nadsadíte, vyhľadávač záujemcom vašu nehnuteľnosť ani neponúkne, kupujúci si ju nezaradia do zoznamu potenciálne vhodných domov či bytov, o obhliadke ani nehovoriac.

Predávajúci najčastejšie žiadajú v inzeráte vyššiu cenu, aby mali neskôr priestor na zjednávanie, nechávajú si tzv. vatu. Prečo takto môžete naraziť? Nie každý má rád vyjednávanie o cene. Pravdepodobnosť, že stretnete kupujúceho, ktorý ocení reálne nastavenú sumu a ani sa nespýta na možnosť zľavy je vyššia ako to, že vo vašej nehnuteľnosti za prepálenú cenu si budú kľučku podávať desiatky záujemcov. Čiže ani nebudete mať možnosť poskytnúť kupujúcemu zľavu, ak by vašu nehnuteľnosť chcel hneď kúpiť.

Vaša nehnuteľnosť je prvých 30 dní na trhu nová, takže je pre kupujúcich zaujímavá. V ideálnom prípade, keď má vaša nehnuteľnosť reálnu cenu, predáte ju za 2 týždne. Ak je vaša cena vysoká, premárnite prvé dni, kedy ste ako predajca na koni a prekabátite nakoniec viac seba, nie kupujúcich, ktorí sa na vašu nehnuteľnosť ani neprídu pozrieť. A následne budete musieť aj tak znížiť inzerovanú cenu, pretože kupujúci nadobudnú dojem, že problém nebude len v cene vašej nehnuteľnosti, ale že aj v niečom inom, dôležitom. A potom budete musieť znížiť cenu viac, ako ste pôvodne vo svojich plánoch počítali.

Váš dom možno nebude znalecky ocenený na takú vysokú cenu. Ak umožníte kúpu vašej nehnuteľnosti na hypotéku, čo dnes požaduje väčšina kupujúcich, banka k nej bude požadovať znalecký posudok. A ak sa podobné domy, byty vo vašej lokalite predávajú za nižšiu cenu, znalec sa bude držať priemernej trhovej ceny a váš nádejný kupujúci nemusí dostať hypotéku v požadovanej výške.

A na záver spomeniem špeciálnu kapitolu a to je predaj predražených nehnuteľností cez realitné kancelárie. Ak máte pri predaji svojho bytu či domu veľké oči, chcete naozaj veľa zarobiť a navyše narazíte na realitného agenta amatéra, ktorý nevie reálne odhadnúť hodnotu vašej nehnuteľnosti, vysvetliť vám ju a len prikývne na vami požadovanú cenu, ste na najlepšej ceste k zdĺhavému predaju a v konečnom výsledku aj k vysokej zľave. Preto odporúčam aj pri predaji cez realitnú kanceláriu preveriť si odporúčanú cenu a ponúkané služby u niekoľkých realitiek a až potom sa rozhodnúť. Buďte ale pripravení na diskusiu o požadovanej cene a na prípadné odporúčanie znížiť ju ešte pred zverejnením ponuky. Skúsený realiťák vám však bude vedieť toto odporúčanie zdôvodniť a ukázať vám, za akú cenu sa podobné nehnuteľnosti v poslednej dobre ponúkali a nakoniec predali.

Ale ak aj napriek vyššie uvedenému chcete dostať za svoju nehnuteľnosť o niečo viac ako je priemer, urobte v nej zopár úprav. Nemusia stáť veľa a môžu urobiť veľký efekt. Kde získať inšpiráciu? Radi vám s našou dvornou home stagerkou poradíme.

Hl. obrázok zdroj: www.reality.sk

Koľko stojí môj byt
Získajte bezplatné profesionálne ohodnotenie Vašej nehnuteľnosti

Chcem zdarma cenovú analýzu

B.S.B.A. Matej Kucharič

Pôsobím v realitnom biznise od roku 2006. Začínal som ako realitný agent, v súčasnosti vediem tím MAGNUM Real. Rád prinášam a zavádzam novinky do portfólia našich realitných služieb. Som fanúšik a rekreačný hráč beach-volejbalu.

Diskusia

Pridaj komentár

Podobné články autora

Ako Predávať Nehnuteľnosti v Lete: 5 Užitočných Tipov

Prečítať článok

Oplatí sa investovať do nehnuteľnosti v prímorských lokalitách?

Prečítať článok