Na blog

Kúpa a predaj nehnuteľnosti zaťaženej hypotékou

Aktuálna dostupnosť hypotekárnych úverov nám otvára možnosť mať vlastné bývanie prakticky hneď, ako natrafíme na ten pravý dom alebo byt. Ale mnohokrát už je zaťažený hypotékou a niektorí kupujúci majú obavy, či to nie je pre nich zbytočná komplikácia alebo nebodaj riziko podpísať kúpno-predajnú zmluvu na takúto nehnuteľnosť. Chcel by som vám ukázať, že tomu tak určite nie je a tiež ako vyzerá postup pri predaji a kúpe nehnuteľnosti zaťaženej hypotékou.

Prvý krok musí urobiť predávajúci a to zistiť u svojej banky, za akých podmienok môže vyplatiť aktuálny úver. Má v zásade 2 možnosti – vyplatiť ho zväčša bez sankcií za predčasné splatenie na výročie fixácie hypotéky alebo kedykoľvek s možnou pokutou za predčasné splatenie. Odporúčam všetkým predávajúcim zistiť si tieto informácie ešte pred zverejnením inzerátu do ponuky nehnuteľností.

Predávajúci má ešte okrem vyplatenia úveru možnosť hypotéku preložiť na inú nehnuteľnosť. Je to však celkom náročný proces. Musíte mať druhú nehnuteľnosť a navyše s dostatočnou hodnotu, aby ste na ňu mohli preniesť záložné právo z prvej nehnuteľnosti. A aj s týmto spôsobom očistenia nehnuteľnosti od hypotéky sú spojené náklady – znalecký posudok, možný poplatok v banke za zmenu, aj poplatok za vklad záložného práva na kataster.

Ak si necháte vyplatiť úver kupujúcim, musíte to dopredu nahlásiť v banke. Spolu si určíte termín splatenia podľa podmienok v Zmluve o úvere a peniaze na vyplatenie úveru by mali byť zo skúsenosti najneskôr deň pred zaplatením úveru na účte, ktorý určí banka. Následne po zaplatení starého hypotekárneho úveru banka vystaví tzv. kvitanciu, ktorá hovorí o tom, že úver bol splatený a banka posiela návrh na výmaz záložného práva na kataster. Kataster túto ťarchu odstráni z listu vlastníctva k danej nehnuteľnosti do 60 dní od prijatia návrhu.

Na druhej strane, kupujúci by si mal tiež urobiť také malé hypotekárne cvičenie ešte pred samotnou kúpou nehnuteľnosti. Preverte si podmienky a maximálnu výšku hypotekárneho úveru, ktoré vám sú jednotlivé banky ochotné poskytnúť. Ušetríte tak veľa času, keď nájdete svoje nové bývanie a budete chcieť byť tým, kto podpíše rezervačnú zmluvu na danú nehnuteľnosť. Po jej podpise si zabezpečte znalecký posudok na kupovanú nehnuteľnosť, dodajte banke doklady podľa požiadaviek k žiadosti o úver a podpíšte návrh zmluvy o budúcej kúpnej zmluve alebo kúpnu zmluvu.

Ak je na vašom budúcom domove hypotéka, ktorá sa bude vyplácať z kúpnej ceny a teda aj z vašej hypotéky, budete potrebovať vyčíslenie o predčasnom splatení úveru z banky predávajúceho. Na základe toho sa nastaví uvoľnenie peňazí na zaplatenie pôvodnej hypotéky. V prípade, že platíte časť kúpnej ceny zo svojich prostriedkov, tie musíte uvoľniť ako prvé, pretože banka platí vždy ako posledná.

Okrem ceny bytu čakajú na vás aj nasledovné náklady – poplatok za hypotekárny úver, znalecký posudok a poplatok za návrh na vklad záložného práva.

Vyzerá to možno komplikovane, ale napríklad z našej ponuky je viac ako polovica nehnuteľností zaťaženými záložnými právami v prospech financujúcich bánk. Je to teda dnes už úplne bežná vec a z našich skúseností vieme, že väčšinou tento proces predaja a kúpy nehnuteľností s hypotékou prebieha bez prekážok. A určite to tak bude aj vo vašom prípade, ak ste našli svoje vysnívané bývanie, ale má nálepku ZAŤAŽENÉ HYPOTÉKOU.

Hl. obrázok zdroj: analytickecentrum.cz

Koľko stojí môj byt
Získajte bezplatné profesionálne ohodnotenie Vašej nehnuteľnosti

Chcem zdarma cenovú analýzu

B.S.B.A. Matej Kucharič

Pôsobím v realitnom biznise od roku 2006. Začínal som ako realitný agent, v súčasnosti vediem tím MAGNUM Real. Rád prinášam a zavádzam novinky do portfólia našich realitných služieb. Som fanúšik a rekreačný hráč beach-volejbalu.

Diskusia

Pridaj komentár

Podobné články autora

Ako nájsť najlepšieho realitného makléra v Bratislave: Kľúčové faktory pri výbere profesionála

Prečítať článok

3 tipy ako zvýšiť hodnotu vašej nehnuteľnosti

Prečítať článok